Sekrety rodziny królewskiej, które nigdy nie miały wyjść na jaw! Woleliby o tym zapomnieć

To zdarzenia, o których brytyjska monarchia najlepiej wolałaby zapomnieć. W wieloletniej historii monarchii zdarzały się liczne skandale i niewygodne tajemnice.

1. KRÓLOWA DZIEWICA MIAŁA NIEŚLUBNEGO SYNA?
Królowa Anglii Elżbieta I nigdy nie wyszła za mąż i przeszła do historii jako „Królowa Dziewica”. W swoim życiu miała mniej lub bardziej platonicznych kochanków, z których najsłynniejszym był Robert Dudley, 1. Earl Leicester. Plotka głosiła, że mieli dziecko.
W Hiszpanii w 1587 roku u wybrzeży San Sebastian aresztowano mężczyznę. Podawał się za syna Elżbiety I i Dudleya, Arthura Dudleya. Tuż po jego narodzinach królowa postanowiła oddać go pod opiekę zaufanego swojej dwórki, Roberta Southerna. Arthur dopiero jako nastolatek miał poznawać swoje korzenie. Mówi się iż miała urodzić go latem 1561 roku. Kiedy poddani zobaczyli swoja królowa „opuchniętą” wydano kominikat iż monarchini choruje na ospę.
Inna teoria mówi iż Artur był angielskim szpiegiem, wysłanym do Hiszpanii tuż przed wyprawą Wielkiej Armady na Anglię. Miał on wprowadzić Hiszpanów w konsternację, podając się za potencjalnego katolickiego następcę angielskiego tronu.
Ostatnia wzmianka o Dudleyu pochodzi z 1590 r. Miał on być więźniem w mieście Alcantra.

2. TAJEMNICA MAŁŻEŃSTWA KRÓLOWEJ WIKTORII
Królowa Wiktoria i Albert Sachsen-Coburg-Gotha byli uważani za jedno z najszczęśliwszych małżeństw na brytyjskim tronie. Prawdziwą miłość i szczęście przerwała przedwczesna śmierć Alberta 14 grudnia 1861 r. Władczyni mocno przeżyła odejście ukochanego męża,(do końca życia chodziła ubrana w czarne suknie) lecz wkrótce znalazła pocieszenie u boku swojego wiernego szkockiego sługi Johna Browna.
W pamiętnikach brytyjskiego polityka kapelan królowej Norman Macleod miał wyznać na łożu śmierci, że udzielił Lewisa Harcourta parze sekretnego ślubu.
Po śmierci Browna w marcu 1881 r. królowa Wiktoria napisała wzruszający list, z którego można dowiedzieć się iż traktowała swojego sługę podobnie jak zmarłego męża. Jednak nie ma wystarczających dowodów na to iż Brown był w jakimkolwiek związku z królową, ponieważ wszystkie jego pamiętniki zostały po jego śmierci zniszczone.

3. ZAGINIONY KSIĄŻĘ JAN
Król Jerzy V i jego żona królowa Maria mieli sześcioro dzieci: Edwarda, Alberta (późniejszego Jerzego VI), Marię, Henryka, Jerzego i Jana. Najmłodszy z nich nie rozwijał się jednak tak jak jego starsi bracia.
U małego księcia w wieku 4 lat pojawiły się ataki padaczkowe oraz pierwsze oznaki autyzmu. Chłopca całkowicie wykluczono z życia publicznego. Nie uczestniczył w koronacji swoich rodziców w czerwcu 1911 r. Dla rodziny królewskiej posiadanie chorego dziecka stanowiło ujmę na honorze. Parę lat później napady padaczkowe nasiliły się. Rodzice Jan wywieźli go do Wood Farm, gdzie otoczyła go opieką niania Charlotte Bill. Chłopiec wychowywał się pośród lokalnych dzieci. Rodzice odwiedzali do sporadycznie.
Książę Jan zmarł po ciężkim ataku epileptycznym 18 stycznia 1919 r. i został pochowany w kościele Św. Marii Magdaleny w Sandringham.

4. KRÓL JERZY V ZOSTAŁ PODDANY EUTANAZJI
Król Wielkiej Brytanii Jerzy V przez wiele lat chorował na płuca, czego przyczyną był wypadek na koniu i nadużywanie cygar. Na początku 1936 r. było już wiadomo, że dni monarchy są policzone. 21 stycznia 1936 r. rano podano w prasie informację o jego śmierci. Przez wiele lat wierzono iż król zmarł na skutek przewlekłej choroby. Jednak z pamiętników lorda Bertranda Dawsona można dowiedzieć się iż król został poddany eutanazji. 20 stycznia 1936 r. o godz. 23 lord Dawson wystrzyknął Jerzemu dwie substancje, których połączenie miało przyspieszyć zgon chorego: ¾ grama morfiny, a następnie gram kokainy. Lord Dawson uzasadniał decyzję o eutanazji troską o godność monarchy oraz… chęcią ogłoszenia jego śmierci w porannej edycji „The Times”, a nie w popołudniówce, która była „mniej odpowiednia”.

5. KRÓLOWA MATKA WSTYDZIŁA SIĘ SWOJEJ RODZINY
Elizabeth Bowes-Lyon matka królowej Elżbiety II znana jako Królowa Matka, była jedną z najpopularniejszych przedstawicielek brytyjskiej rodziny królewskiej. Brytyjczycy są jej wdzięczni za wkład w podtrzymywanie ducha walki narodu w czasie II wojny światowej, a sam Adolf Hitler nazywał ją „najniebezpieczniejszą kobietą na świecie”. Bratanice królowej Nerissa i Katherine Bowes-Lyon zmarły odpowiednio w 1940 r. i 1961 r. W 1987 r. ujawniono, iż dziewczęta zostały w 1941 r. umieszczone w Royal Earlswood Hospital (szpital dla umysłowo chorych). Nerissa zmarła 22 stycznia 1986 r., a Katherine dopiero 23 lutego 2014 r. Błędną informację w herbarzu o śmierci Nerissy i Katherine krewni tłumaczyli… demencją ich matki. Rodzina Bowes-Lyon nie interesowała się jednak losem kobiet i dopiero po ujawnieniu skandalu postawiła Nerissie nagrobek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >