Kataklizm nieunikniony! Tysiące osób ewakuowanych

Już ponad 9 tysięcy osób zostało ewakuowanych z obszaru wokół najbardziej aktywnego na Filipinach wulkanu Mayon, gdy z jego krateru zaczęła wydobywać się lawa. Wulkanolodzy ostrzegają, że może dojść do silniejszej erupcji.

 

W niedziele Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii ogłosił alarm do stopnia trzeciego w pięciostopniowej skali, wskazując na zwiększoną tendencję do niebezpiecznej erupcji.


„Lawa płynęła z krateru na odcinku co najmniej pół kilometra, a w poniedziałek rano w połowie zbocza wulkanu pojawiły się chmury popiołu”.- ogłosił Szef Instytutu Renato Solidum.

Wulkan Mayon mierzący 2421 metrów to jeden z najaktywniejszych filipińskich wulkanów. Położony jest w południowo-wschodniej części wyspy Luzon w centrum kraju

Do jego erupcji dochodzi średnio raz na 10 lat. W ciągu ostatnich pięciuset lat Mayon wybuchł około 50 razy”.- podała agencja Associated Press.

Osiem lat temu tysiące mieszkańców musiały bezwzględnie opuścić swoje domy gdy wulkan wyrzucił popiół na obszar rozciągający się w promieniu 8 kilometrów od krateru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >