Niezwykła historia najsłynniejszego pierścionka zaręczynowego

To zaręczynowy pierścionek, który nosi księżna Kate. Kiedyś należał do jej nieżyjącej już teściowej księżnej Diany.

 

Zaręczyny Diany Spencer i księcia Karola odbyły się w lutym 1981. Pierścionek, jaki otrzymała Diana składał się z 14 diamentów, które otaczały 12-karatowy owalny, niebieski szafir cejloński, osadzony w 18-karatowym białym złocie. Został stworzony przez jubilera z House of Garrard. Wówczas kosztował 28.000 funtów.

Książę Karol oświadczył się młodej Lady Di bez pierścionka i kazał jej samej go wybrać! Nie był to pierścionek na zamówienie.

Pewnego dnia do pałacu został zaproszony pracownik firmy jubilerskiej ze swoimi propozycjami na pierścionek zaręczynowy. Diana miała do wyboru pół tuzina modeli. Wybór padł na wyjątkowy pierścionek z niebieskim szafirem. Prawdopodobnie dlatego iż był podobny do pierścionka zaręczynowego matki.

Królowej oraz społeczeństwu nie spodobał się jednak ten wybór. Dziwiono się iż pierścionek nie został zrobiony na zamówienie oraz, że wybrała „gotowy” bardzo drogi pierścionek.

Po książęcym rozwodzie Diana oddała pierścionek swojemu byłemu mężowi. Był on przechowywany w pałacu Kensington. Po jej śmierci książę William i książę Harry wybierali pamiątki, które chcieliby zatrzymać. Książę Harry wybrał pierścionek zaręczynowy matki, a książę William jej zegarek z 1969 r., firmy Cartier, który wart był 19.000 funtów. Jednak po pewnym czasie wymienili się przedmiotami.

Książę William oświadczył się Kate w Kenii.

Przed wyjazdem wziął go z królewskiego sejfu, a następnie nosił go w plecaku przez trzy tygodnie, aż się odważył poprosić swoją ukochaną o rękę.

16 listopada 2010 roku oficjalnie ogłoszono zaręczyny księcia Williama z Catherine Middleton. Pierścionek był dla niej odrobinę za duży. Przesuwał się i obracał na palcu. Księżna Kate poprosiła więc królewskich jubilerów G. Collins and Sons, o zmianę rozmiaru z I na H. Zrobili to, umieszczając małe platynowe kulki wewnątrz pierścionka. Pierścionek ma głębokie, osobiste znaczenie dla Catherine i Williama.

„Ten pierścionek jest dla mnie bardzo wyjątkowy i przekazanie go Catherine było sposobem na to, aby moja mama, nie przegapiła naszego ślubu.” – powiedział książę William.

„Pierścionek jest piękny. Mam nadzieję, że dobrze się nim zaopiekuję. Jest bardzo, bardzo wyjątkowy.” – dodała Kate.

Opinia publiczna podzieliła się gdy dowiedziano się iż William podarował swojej wybrance pierścionek swojej zmarłej matki.

Po zaręczynach niektórzy ogłosili pierścionek mianem “Commoner’s Sapphire” (Szafir Pospolity / Ludu), aby nawiązać do niekrólewskiego pochodzenia przyszłej panny młodej. Inni natomiast uważali pierścień ten za tragiczny symbol, związany z nieudanym małżeństwem Diany z księciem Walii i przedwczesną śmiercią w wypadku samochodowym w Paryżu.

Po zaręczynach sprzedaż szafirowych pierścionków wzrosła dziesięciokrotnie, a jubilerzy z całego świata zaczęli szaleńczo kupować skarby z błękitnych klejnotów, by zaspokoić zapotrzebowanie społeczeństwa.

W 1981 r. pierścionek kosztował 28.000 funtów. Dziś wyceniany jest na około 300.000 £.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >