Masz stary dowód? Dostaniesz dzięki niemu FORTUNĘ

Wiele osób do dziś przechowuje w zakamarkach domu stare dokumenty. Powodów,  dla których to robimy jest wiele. Jedni to robią z czystego sentymentu, natomiast drudzy po prostu o nich zapominają i odnajdują po latach.

Dziś się jednak okazuje, że warto zachować stare papiery przy sobie. Tak jest właśnie w przypadku starych dowodów osobistych. Za ich pomocą możemy dostać większą sumę pieniędzy od ZUS-U.

O co chodzi?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat razem z milionami obywateli boryka się z problemem braku dokumentacji stażu pracy. W takich przypadkach wielu Polaków zostaje pozostawionych samym sobie.  Teraz przy okazaniu odpowiedniego dokumentu można zyskać naprawdę wiele.

-Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy, to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem – wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Jak twierdzi Andrusiewicz, w określonych sytuacjach świadczenie pracy mogą potwierdzić zeznania świadków.

– Zeznania mogą udokumentować tylko okres pracy. My wówczas przyjmujemy minimalne wynagrodzenie, obowiązujące w danym czasie. Ale można odwołać się od naszej decyzji do sądu, niejednokrotnie radzimy to klientom. My, jako ZUS, możemy uznać tylko okres pracy, ale nie zarobki. Sąd ma większe możliwości i może przyjąć zeznania świadków dotyczące osiąganego wynagrodzenia. To może tylko sąd, nie ZUS – tłumaczy Andrusiewicz.

Andrusiewicz zaleca również odwiedziny w bazie danych zakładu.

– Mamy tam bazę zlikwidowanych zakładów pracy. Najpierw wpiszmy tam nazwę swojej firmy i sprawdźmy, czy ta firma jest w bazie. Jeżeli system to potwierdzi, to wskaże też miejsce przechowywania akt. Jeżeli nie, to starajmy się szukać następcy prawnego firmy – wyjaśnia.

źródło: pikio.pl

Jeden komentarz do “Masz stary dowód? Dostaniesz dzięki niemu FORTUNĘ

  • 6 listopada 2017 at 22:15
    Permalink

    trzy lata sie sadzilem swiadkow sciagalem i niech jakis andrusie wicz mi nie pieprzy ze ZUS to dobre wujki toz to zl0odzieje jakich nie ma w europie

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >