Pojawiła się po 40 latach! Gigantyczna dziura w kontynencie. Jest wielkości Czech. Co się dzieje?!

Ogromnych rozmiarów dziura pojawiła się na lodowym kontynencie. Ostatnio naukowcy mogli ją obserwować w latach 70.

Po 40 latach znowu pojawiła się Połynia Morza Weddella. Wcześniej naukowcy obserwowali dziurę miedzy 1974 i 1976 rokiem. Miała wtedy obszar zbliżony do Nowej Zelandii (około 270 tys. km kwadratowych) i była największa na świecie.

Po 40 latach wielki przerębel, przez fachowców nazywany połynią, powrócił i chociaż jest nieco mniejszy (80 tys. km kwadratowych), to stał się istotnym tematem dla badań.

Badanie tego zjawiska w latach 70. było utrudnione. Specjaliści nie dysponowali wtedy jeszcze odpowiednimi narzędziami. Technologia zdjęć satelitarnych dopiero się rozwijała i nie była tak dostępna jak obecnie.

Dlatego tegoroczne badania gigantycznej dziury w lodzie są dla naukowców tak ważne. Mają dać odpowiedź na pytania, na które nie znaleziono ich w latach 70.

Naukowcy przede wszystkim chcą dowiedzieć się, czy zjawisko jest wywoływane globalnym ociepleniem i jaki ma wpływ na klimat.

– Mówienie, że połynia powstała wskutek globalnego ocieplenia jest przedwczesne. Musimy odróżnić globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka od naturalnych zmian klimatycznych – mówi profesor Kenta Moore z Uniwersytetu w Toronto, który zajmuje się badaniem zjawiska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >