NASA potwierdza! Kilkunastometrowa planetoida pędzi w kierunku Ziemi

Ten kilkunastometrowy kawał kosmicznej skały już raz, 5 lat temu znajdował się w pobliżu Ziemi. Teraz planetoida 2012 TC4 ponownie nas odwiedzi. Już w najbliższy czwartek, 12 października przeleci w odległości ok. 50 tysięcy kilometrów od naszej planety.

Jak zapewniają astronomowie, nic nam z jej strony nie grozi.

Centrum Badań Kosmicznych PAN poinformowało, że już w najbliższy czwartek, 12 października kilkunastometrowa planetoida 2012 TC4 przeleci obok Ziemi. Ma znajdować się w odległości prawie osiem razy mniejszej niż Księżyc.

– Obserwacje wskazują, że obiekt nie zderzy się z Ziemią – zapewnia dr Paweł Wajer.

Dodaje, że zgodnie z przeprowadzonymi symulacjami, kosmiczna skała przeleci ok. 50 153 km od Ziemi (+-167 km). Potwierdziły to również inne ośrodki badawcze.

Ta sama planetoida była już obserwowana przez krótki czas w 2012 r. Zbliżyła się wtedy do Ziemi, ale na zbyt krótko, by wykonać dokładne obserwacje i pomiary. Teraz udało się to o wiele lepiej.

Średnica planetoidy to ok. kilkunastu metrów. Nie jest więc szczególnie duża. – Nawet gdyby zderzyła się z Ziemią, pewnie nie zaszkodziłaby nam jakoś strasznie. Pewnie w atmosferze rozpadłaby się na wiele fragmentów – wyjaśnia dr Wajer.

Podobnie, jak planetoida, która w 2013 r. wpadła w atmosferę Ziemi w okolicach Czelabińska. Miała ona niecałe 20 metrów średnicy. Tego rodzaju obiekty często przelatują w okolicy naszej planety, ale nie zawsze je zauważamy. Nie da się bowiem stale monitorować całego nieba.

/RadioZET,PAP/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >