Sensacyjne doniesienia! Po wydarzeniach w Katalonii, TEN region Polski chce zrobić to samo!

Wydarzenia jakich jesteśmy świadkami w ostatnim czasie na pewno wstrząsnęły nie tylko Europą ale i całym światem. Chodzi oczywiście o referendum w Katalonii, które w bardzo burzliwy sposób pokazuje ,że współczesny świat absolutnie nie jest gotów na jakąkolwiek rewolucję.

Przypomnijmy, że Katalonia już blisko 300 lat walczy o odzyskanie niepodległości.

Przy okazji dramatycznych wydarzeń, bardzo często wspominany jest jeden region leżący w Polsce oraz ruch autonomiczny, który już od wielu lat – póki co – bezskutecznie walczy o to, aby podobnie jak Katalonia stać się integralnym państwem.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak komentując wydarzenia mające miejsce właśnie w Hiszpanii przytoczył Ruch Autonomii Śląska.

Powiedział, że to co dzieje się na Półwyspie Iberyjskim jest dla Polski przestrogą.

– Przypominam, że w Polsce jest takie stowarzyszenie, które ma również autonomię w nazwie, a poprzedni rząd, rząd koalicji PO–PSL dopuścił to ugrupowanie do współrządów w jednym z polskich województw – mówił w Polskim Radiu Mariusz Błaszczak.

 

Jerzy Gorzelik, szef RAŚ przyznał rację ministrowi. Od razu zaznaczył że jego ruch nie walczy o całkowite oderwanie się od Polski a jedynie o znaczne uniezależnienie się od stolicy.

Stwierdził że chodzi głównie o pieniądze oraz przemysł. Po chwili dodał, że widzi bardzo wiele wspólnych punktów pomiędzy sytuacją ze Śląskiem oraz tą, która ma miejsce w Hiszpanii.

– Tłem referendum niepodległościowego w Katalonii są pieniądze. To bogaty i uprzemysłowiony region, z którego rząd w Madrycie czerpie środki finansowe. Podobną kolonialną politykę widzimy na Górnym Śląsku. Przez dekady prowadzono tu rabunkowe wydobycie węgla, a teraz samorząd musi się zmagać ze skutkami zniszczenia środowiska. Nie chcemy oddawać, aż tylu podatków do kasy centralnej w Warszawie – stwierdził Gorzelik.

 

źródło: wp.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >