Miarka się przebrała! Macron przedstawił zmiany w Unii. Dla nas to koniec!

“Europa jest zbyt słaba, zbyt wolna, zbyt nieskuteczna” – takimi słowami rozpoczął swoje ostatnie przemówienie Emmanuel Macron.

Na Sorbonie w Paryżu oświadczył, że w jego planach leży chęć odnowy i umocnienia integracji w całej Unii Europejskiej. Francuski prezydent przedstawił swoje nowe propozycje do których należy m.in. utworzenie wspólnej armii Unii Europejskiej.

“Jedyną drogą ku przyszłości jest ponowne ustanowienie fundamentów suwerennej, zjednoczonej i demokratycznej Europy” – dodał.

“Nie możemy sobie pozwolić sobie na takie same obyczaje, nie możemy cały czas mówić o Europie Narodów, nie możemy poddać się iluzji zamknięcia. To, co tworzy naszą tożsamość, to równowaga wartości – dotyczy praw człowieka, sprawiedliwości. (…) Nie możemy tego ślepo oddać na drugą stronę Atlantyku” – oświadczył Macron.

Macron zaproponował stworzenie europejskiego urzędu azylowego. Dzięki niemu składane przez uchodźców wnioski byłyby o wiele szybciej rozpatrywane. Przewiduje również szkolenia dla migrantów.

Francuski prezydent zamierza powołać europejską straż graniczną i europejską obronę cywilną.

Zależy mu na stworzeniu europejskiej akademii, która miałaby szkolić służby wywiadowcze państw UE. Zapewniłoby to ich lepszą współpracę i integrację.

Macron chce, aby powstał osobny budżet strefy euro, dzięki któremu łatwiej będzie o wspólne inwestycje krajów jednej waluty. Do nadzoru budżetu powołałby ministra finansów strefy euro.

Prezydent planuje opodatkowanie gigantów internetowych, takich jak Facebook, Amazon i Google. Ma tutaj na myśli kraje, w których te firmy uzyskują dochody, a nie miejsce ich zarejestrowania.

Zależy mu na tym, aby w dalszej kolejności budżet strefy euro finansować z budżetów krajowych.

Przywódca Francji traci na popularności. Jego partia Republiko Naprzód! (REM) jest czwartą siłą w Senacie i zdobyła jedynie 25 mandatów. Prezydent nie może kontynuować swoich reform konstytucyjnych bez poparcia 555 parlamentarzystów (3/5 Zgromadzenia Narodowego i Senatu)

źródło: wiadomosci.wp.pl, twitter.com; franceinfo

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >