To chore! Skasowałeś bilet? I tak dostaniesz WYSOKI mandat!

Czy to możliwe, aby dostać mandat za jazdę bez ważnego biletu, gdy okazuje się go podczas kontroli? Przykład pana Wojciecha z Gdańska, który otrzymał 183 złote kary, choć skasował bilet, pokazuje, że tak.
Na początku czerwca mężczyzna wsiadł do autobusu na przystanku Brama Wyżynna w śródmieściu Gdańska. Zaczął szukać biletu i gdy po kilku minutach go znalazł, szybko skasował.

– Wtedy podszedł do mnie kontroler. Po sprawdzeniu biletu usłyszałem od niego, że bilet został za późno skasowany i że otrzymam mandat – opowiada pan Wojciech. – Poprosił mnie o dokument tożsamości i spisał moje dane. Mandatu oczywiście nie przyjąłem, ponieważ w chwili kontroli miałem skasowany bilet, co mogą potwierdzić dwie osoby, które siedziały obok mnie.

Pan Wojciech wysłał odwołanie do Zakładów Wielobranżowych Renoma, które zajmują się kontrolą biletów w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej. Niestety, jego uzasadnienie okazało się niewystarczające. Przedstawiciele Renomy twierdzą bowiem, że w tym przypadku pasażer nie szukał biletu, ale obserwował, czy w pojeździe są kontrolerzy, by zadecydować, czy skasować bilet.

– Wszyscy przewoźnicy, z którymi współpracuje nasza firma kontrolerska, stosują w tym zakresie jednolite zasady. I tak, pasażer powinien dysponować ważnym biletem nie tylko w czasie samej kontroli, ale podczas całej podróży. Nie do przyjęcia jest sytuacja, niestety często praktykowana, że pasażer wstrzymuje legalizację biletu, obserwując, czy jest prowadzona kontrola i próbuje, skutecznie lub bezskutecznie, skasować bilet po ogłoszeniu kontroli – argumentuje adw. Łukasz Syldatk, który reprezentuje ZW Renoma, i dodaje, że zgodnie z przepisami przewozowymi bilet musi zostać skasowany niezwłocznie. – Oczywiście, jeśli pasażer po wejściu do pojazdu nie kasuje biletu od razu, ale wykazuje zamiar skasowania, a wbrew pozorom w praktyce bardzo czytelnie można rozdzielić te sytuacje (czyli np. szuka biletu w torebce i dąży do jego skasowania) – nie zostanie ukarany.

Pan Wojciech twierdzi, że było właśnie tak, jak w tym drugim przypadku – nie zamierzał uniknąć skasowania biletu, ale po prostu nie mógł go odnaleźć, a mandat i tak otrzymał.

Uważa też, że jeśli kontroler byłby przekonany, że nie ma zamiaru skasować biletu, mógł rozpocząć sprawdzanie biletów wcześniej – bo regulamin na to zezwala.
Regulamin kontroli biletów w gdańskich tramwajach i autobusach ustala Zarząd Transportu Miejskiego. Zgodnie z tymi przepisami, pasażer ma obowiązek skasować bilet niezwłocznie po wejściu do pojazdu i posiadać ważny bilet w trakcie kontroli.

W przypadku pana Wojciecha, o ile nad pierwszym warunkiem można się zastanawiać, drugi został spełniony. Może na tym przykładzie należałoby uściślić regulamin i słowo “niezwłocznie”?

Szefowie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku takiej potrzeby nie widzą, bo jak mówią, w tej sprawie nie doszukali się nieścisłości.
– Uważamy, że Renoma prawidłowo zachowała się w tej sytuacji i podtrzymujemy jej stanowisko. Ponadto pasażer zawsze może zgłosić swoje wątpliwości do firmy kontrolującej, a jego sprawa zostanie rozpatrzona w drodze reklamacji – informuje Sebastian Zomko- wski, zastępca dyrektora ZTM w Gdańsku ds. przewozów.

źródło: gdansk.naszemiasto.pl, Pikio.pl

4 komentarzy do “To chore! Skasowałeś bilet? I tak dostaniesz WYSOKI mandat!

 • 27 września 2017 at 14:27
  Permalink

  Sam jestem kontrolerem w innym miecie i mógł bym liczyć na solidarność zawodową u innych kontrolerów ale gdy w Gdańsku kupiłem bilet w biletomacie i nadjeżdżał tramwaj to już po kieszeniach szukam biletu gdzie go mam aby niezwłocznie skasować, to naturalny odruch rozglądnąć się gdzie najbliżej kasownik, skasować bilet i spokój. Dziś jest monitoring w pojazdach i można zweryfikować reakcję pasażera. Ja wiem że szkoda na bilet, za to jest piwko w Żabce czy Biedronce ale nie warto dla 3,40 gr ryzykować 185zł , problem polega na cenach biletów, powinny być po 1zl 10 minutowe, i 4 zł godzinne , za 10 min. daleko się zajedzie a za 60 min. spokojne objedzie się pół miasta i wówczas ma podróżny wybór czy podjechać trzy przystanki czy iść na piechotę bo jazda bez biletu to też kradzież .

  Reply
 • 27 września 2017 at 15:54
  Permalink

  Człowiek spokojnie idzie z puszką browara w ręku – zatrzymuje milicja i mówi że to jest zamiar spożycia i ładuje mandat. Tutaj mechanizm zupełnie odwrotny. Masz bilet a w pośpiechu wsadziłeś do kieszeni? Mandacik! 50 PLN za przyłapanie dla kanara musi być.

  Reply
 • 27 września 2017 at 18:26
  Permalink

  I to jest ta demokracjia , ze człowiek chciał skasować bilet w dobrej wierzę , morze był starszy , zapomniał gdzie go wsadził , zamyslił i wiele mogło być przyczyn że nie odbił tego bilety,Tak ? To własni Ci łapaczę czychają na takich ludzi co zapomni odbić . A podszedł by taki Ham/Łapacz do tego człowieka i powiedział Dzien dobry jestem tym a tym proszę odbić bilet o ile Pan zapomniał , czyż ni prosciej ? Ale Ten Łapacz Ham zrobił z człowieka gapowicza , i cały pion aż do adwokata . A gdzie u nich psychologia , a kultura do człowieka , Zenada i Wstyd . Ale ten wstyd trzeba mieć !

  Reply
 • 27 września 2017 at 18:29
  Permalink

  Nawet nie opublikowali

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >