Lubisz syrop malinowy? Po tym co za chwilę przeczytasz – już więcej go nie tkniesz!

Rozgrzewa, działa napotnie, wzmacnia i po prostu dobrze smakuje. Sok z malin to doskonały środek wspomagający leczenie przeziębienia i grypy. Najlepiej zrobić go samemu w domu, wtedy ma najwięcej składników odżywczych. Czasem jednak, kiedy nie mamy czasu na przygotowanie domowego soku z malin, sięgamy po syrop.

Przyjrzeliśmy się składom dostępnych na rynku syropów malinowych. To bardzo popularne produkty – wystarczy kilka mililitrów rozrobić w wodzie i gotowe. Czy jednak zdrowe?

Syrop Herbapol

Syrop marki Herbapol to jeden z najbardziej znanych. Niestety, mimo popularności, produkt na pierwszym miejscu w składzie zawiera cukier bądź syrop glukozowo-fruktozowy (w zależności od partii). Sok malinowy znajduje się dopiero na szóstej pozycji na liście składników.

– Jeżeli chcemy pić syropy, to należy traktować je na równi ze słodyczami i innymi napojami słodzonymi. Jeśli danego dnia pijemy syrop, to najlepiej zrezygnować już z innych produktów, które zawierają cukier – mówi Emilia Kołodziejska, dietetyk.

Syrop Paola

Syrop Paola ma skład zbliżony do poprzednika, zdecydowanie więcej w nim soku z malin. Jednak mimo to dietetyk, którego zapytaliśmy o zdanie, był wobec nego krytyczny. Dlaczego?

– To jest woda z cukrem: 3 proc. soku, cukier, barwnik i regulator kwasowości. Równie dobrze możemy wypić wodę z cukrem – efekt dla zdrowia będzie ten sam – mówi Emilia Kołodziejska.

Syrop Łowicz

Składy syropów malinowych zasadniczo niewiele różnią się od siebie. W większości produktów na pierwszym miejscu znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, później sok, woda, regulator kwasowości. Do niektórych jednak syropów producent dodał witaminy. Tak jest w syropie Łowicz.

– To witaminy w formie dodanej, nie występują w syropach naturalnie. Nie są to więc produkty, które korzystnie wpływają na zdrowie – podkreśla Kołodziejska.

Syrop Polskie Smaki

Biorąc pod uwagę skład i proporcje składników, ten syrop mógłby wygrać w naszym zestawieniu. Na pierwszym miejscu w składzie znajduje się woda, zaraz za nią soki. Stanowią one 28 proc. całego produktu. To dość dużo.

Niestety, dalej w składzie znajdują się konserwanty i substancje słodzące.

– Konserwanty pojawiają się w tych syropach, w których producent starał się ograniczyć cukier, który jest przecież naturalnym konserwantem – podkreśla Emilia Kołodziejska.

Syrop Gardinia

To kolejny syrop o podobnym składzie. Jako przeciwutleniacz zastosowano w nim witaminę C. Syrop powinien mieć więc właściwości wspierające odporność.

– Są to produkty, które możemy pić dla przyjemności w niewielkich ilościach, ale nie przyczyniają się one specjalnie do poprawy zdrowia – uważa dietetyk.

Syrop Excellence

Na koniec syrop, który – naszym zdaniem – ma najlepszy skład. Na pierwszym miejscu na liście składników znajduje się tutaj sok malinowy odtworzony z soku zagęszczonego, syrop glukozowo-fruktozowy oraz cukier są na dalszych pozycjach. Za nimi sok aroniowy i witaminy.

– Takie syropy zawsze będą zawierały dużo cukru, ponieważ taka jest ich natura – przyznaje Emilia Kołodziejska. – Kluczem do znalezienia najlepszego jest zwracanie uwagi na proporcje składników – dodaje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >