Ne żyje znany polski reżyser. Świat filmu pogrążony w żałobie…

W wieku 78 lat zmarł w czwartek, 21 września, reżyser filmowy i pedagog Grzegorz Królikiewicz – poinformowała na swojej stronie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Uczelnia przypomina, że Królikiewicz był absolwentem wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej i wykładowcą w niej, nauczycielem wielu pokoleń filmowców, nosił tytuł profesora nauk filmowych.

Twórca był autorem scenariuszy i reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. “Na wylot” (1972), “Wieczne pretensje” (1974), “Przypadek Pekosińskiego” (1993) czy “Sąsiady” (2014). Za swoje filmy został nagrodzony m.in. Nagrodą FIPRESCI na Festiwalu w Mannheim (za swój debiut “Na wylot”), Złotymi Lwami Festiwalu w Gdyni czy nagrodą Specjalną Festiwalu w Karlovych Varach (obie za “Przypadek Pekosińskiego”). Był autorem wielu książek poświęconych teorii kina.

“Konsekwentny w swojej osobnej, niezwykle oryginalnej, autorskiej drodze twórczej” – napisano na stronie PWSFTiT.

W zeszłym roku Królikiewicz został pierwszym laureatem Nagrody im. Krzysztofa Krauze. “To twórca idący własną drogą, oryginalny, stale poszukujący, nie dający się zamknąć w żadnej szufladce (…). Królikiewicz – podobnie jak Tadeusz Kantor w teatrze – jest w kinie twórcą wielkim, osobnym, jest wizjonerem” – mówiła Magdalena Łazarkiewicz, wręczając artyście statuetkę.

Kapituła Nagrody im. Krzysztofa Krauze nagrodziła Królikiewicza za jego ostatnią fabułę – “Sąsiady”.

Jak mówiła Łazarkiewicz: “‘Sąsiady’ to film niezwykły, hipnotyczny, przejmujący w formie, z fantastycznymi zdjęciami Krzysztofa Ptaka, w których zastosował on swój niezwykły wynalazek: Czarne światło. To także film bolesny w opisie świata ludzi wykluczonych, mieszkańców łódzkich famuł, żyjących na marginesie społeczeństwa (…). Grzegorz Królikiewicz, mimo iż przez wiele lat nie robił filmów, zachował w sobie wrażliwość, młodego duchem artysty – jego nielinearna, namiętna, a momentami boleśnie ironiczna przypowieść ma wszelkie cechy filmowej awangardy”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >