Nie żyje legenda polskiej piłki nożnej. Kibice zrozpaczeni…

Nie żyje Ryszard Polak. Zasłużony dla Lechii Gdańsk piłkarz zmarł w wieku 58 lat. Był członkiem drużyny, która w 1983 roku sięgnęła po Puchar i Superpuchar Polski.

Ryszard Polak był związany z Lechią Gdańsk niemal przez całą karierę. W pierwszym zespole biało-zielonych zadebiutował tuż po 17. urodzinach. Był podstawowym zawodnikiem drużyny, która w latach 1983-1984 awansowała rok po roku z III ligi do ekstraklasy.

Polak był też jednym ze współautorów największych sukcesów w historii klubu.

Latem 1983 roku sięgnął z Lechią po Puchar i Superpuchar Polski, a we wrześniu tego samego roku zagrał w jej barwach w pamiętnym dwumeczu z Juventusem Turyn (0:7, 2:3).

W rewanżu to po faulu na nim podyktowany został rzut karny, który na gola na 2:1 zamienił Jerzy Kruszczyński.

Po raz ostatni w barwach Lechii Polak zagrał 19 czerwca 1985 roku. Jego ogólny bilans w gdańskim klubie to 22 gole w 143 występach. Nie był egzekutorem, ale świetnie uzupełniał się ze wspomnianym Kruszczyńskim.

– “Kruchy” żył z podań Ryśka Polaka. Na 31 goli w drugiej lidze około 20 to było z fauli czy podań Ryśka – wspominał przed laty kapitan ówczesnej Lechii, Lech Kulwicki, który nazwał Polaka najbardziej utalentowanym zawodnikiem tamtej drużyny.

– Moim zdaniem, biorąc nawet pod uwagę I ligę, stanowili z Ryśkiem Polakiem najlepszą wtedy parę napastników w Polsce – to opinia innego zawodnika Lechii, Dariusza Raczyńskiego (cytaty za lechiahistoria.pl).

Po odejściu z Lechii Polak kontynuował karierę w Igloopolu Dębica, a na piłkarską emeryturę przeszedł wyjątkowo wcześnie, bo już w 1987 roku, mając tylko 28 lat.

Z przykrością informujemy, że dzisiaj w nocy zmarł legendarny napastnik Lechii Gdańsk – zdobywca Pucharu Polski i Superpucharu Polski – Ryszard Polak. Rodzinie składamy najszczersze kondolencje.

Opublikowany przez Muzeum Lechii Gdańsk na 9 września 2017

sportowefakty.wp.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >