Służby alarmują! Rosja rozpocznie wojnę z Zachodem już za dwa tygodnie!

Służby poinformowały, że już za dwa tygodnie Rosja rozpocznie wojnę z Zachodem. Ta wiadomość zmroziła przywódców państw. Nie należy jej bagatelizować, chociażby ze względu na podobne działania w przeszłości. 

Chodzi tu przede wszystkim o manewry o nazwie “Zapad”, czyli Zachód. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1977 roku. Już sama nazwa świadczy o niezbyt przyjaznych stosunkach pomiędzy Rosją a Zachodem, a raczej samym stosunku Rosji do Zachodu.

Teraz Putin szykuje się na “Zapad 2017”. Manewry ruszają już wkrótce. Początek datuje się na 14 września.

Według oficjalnych informacji, w ćwiczeniach wojskowych ma uczestniczyć 12,7 tyś. żołnierzy, 70 myśliwców i śmigłowców bojowych, 250 czołgów, około 400 jednostek sprzętu wojskowego, 200 dział i dziesięć okrętów marynarki wojennej. Pojawiły się również doniesienia, oparte na danych historycznych, z których wynika, że rzeczywista ilość zaangażowanego wojska i sprzętu może być dużo większa niż ta podana w oficjalnej wersji.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że dywizje sił powietrznych w ilości 24 tysięcy żołnierzy będą obecne podczas manewrów. Będą oni ćwiczyć wyłącznie w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji.

– Oficjalnie nic nadzwyczajnego w tych manewrach nie ma. Nieoficjalnie będą to jednak ćwiczenia na dużą skalę z bardzo obszerną geografią działań. Wiadomo, że Rosja chce zaangażować jednostki z Południowego Okręgu Wojskowego oraz swoje siły w Arktyce – powiedział Juryj Caryk, szef mińskiego Centrum Badań Strategicznych i Polityki Zagranicznej.

– Scenariusz tych manewrów i ich cele nie są znane. W czerwcu rosyjska armia w obwodzie pskowskim ćwiczyła zajęcie lotnisk oraz różnego rodzaju budynków – dodał.

Aby uspokoić emocje, prezydent Białorusi zaprosił obserwatorów z krajów członkowskich NATO – w tym także Polskę. Zostało wyznaczone miejsce z którego będą mogli przyglądać się manewrom. Jednak nie wszystkie miejsca zostaną przed nimi odsłonięte. Komentatorzy są zgodni co do faktu, że obserwatorzy zobaczą tyle, na ile pozwoli im strona białoruska.

– Doceniamy gest białoruskiej strony – wynikający z dokumentu Wiedeńskiego OBWE. Nie mamy niestety jednak okazji poznania całości rozmachu tych manewrów, ponieważ z rosyjskiej strony – gdzie zorganizowano większość najbardziej niepokojących przedsięwzięć – takiego zaproszenia brak – powiedział Tomasz Szatkowski, wiceminister obrony narodowej.

Pojawiło się sporo obaw i zastrzeżeń co do “przejrzystości” działań podczas manewrów “Zapad 2017”. dowódca sił zbrojnych USA gen. Hodges obawia się, że ćwiczenia mogą okazać się “koniem trojańskim” i posłużyć do rozstawienia na Białorusi dużej ilości instalacji zbrojnych.

Najbardziej zaniepokojony jest Kijów. Tamtejszy Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow mówi jasno, że manewry mają za zadanie sprawdzić gotowość Rosji do walki z Zachodem. Podkreśla, że z jego informacji wynika, że w ćwiczeniach udział weźmie ponad 240 tysięcy żołnierzy.

– Jeżeli rosyjskie siły ofensywne pozostaną na stałe na Białorusi, będzie to stanowiło zagrożenie dla państw bałtyckich, Polski i Ukrainy. Musielibyśmy osłabiać nasze pozycje na wschodzie kraju i wzmacniać granicę z Białorusią. Ukraiński sprzęt wojskowy jest tankowany przeważnie paliwem produkowanym na Białorusi. Gdyby to zostało wstrzymane, byłby to dla nas olbrzymi problem – powiedział kpt. Ołeksij Arestowycz, ukraiński analityk wojskowy.

Odpowiedź Moskwy

Rosjanie w odpowiedzi na zarzuty informują, że “Zapad 2017” ma charakter wyłącznie obronny, a nie ofensywny.

 Wojna z NATO nie będzie ćwiczona, tak jak nie będzie ćwiczone tworzenie jakichś korytarzy. Tego, co mówią w Kijowie, nie można traktować na poważnie –powiedział dla „Rzeczpospolitej” płk Igor Korotczenko, redaktor naczelny czasopisma „Nacjonalna Obrona”.

 Nie można wykluczyć, że mogą być inne ukryte cele. Lata 2008 i 2014 przyniosły sytuacje, w których ćwiczenia służyły jako przygotowanie do działań przeciwko innym państwom – stwierdził wiceminister Szatkowski.

Przypomnijmy, że w roku 2008 po manewrach Rosja zajęła Abchazję i Osetię Południową – był to zbrojny atak na suwerenne państwo – wtedy NATO się nie spisało. Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2014 kiedy Rosja zajęła Krym, wtedy również przeprowadzała “ćwiczenia”.

Patrzymy z zapartym tchem. Historia nauczyła Putina, że może zrobić co chce. Zajmowanie niepodległych suwerennych państw nie spotkało się z ostrą reakcją Zachodu, więc dlaczego nie miałby zrobić tego ponownie?

16 komentarzy do “Służby alarmują! Rosja rozpocznie wojnę z Zachodem już za dwa tygodnie!

 • 2 września 2017 at 10:23
  Permalink

  Co za brednie. Co za idiota to napisał? “Służby” informują? Jakie służby? Że Rosja ma napaść na Zachód czy że mają być manewry. Ręce opadają.

  Reply
  • 2 września 2017 at 14:49
   Permalink

   Pewnie, że brednie. Te manewry odbywają się regularnie 2-3 lata.

   Reply
   • 2 września 2017 at 17:27
    Permalink

    Odbwają się regularnie, ale co 4 lata, nie 2-3.

    Reply
   • 3 września 2017 at 10:41
    Permalink

    bredniami nazwiesz wszystko co Ci nie bedzie pasowalo do pieknego swiata w ktorym zyjesz. dlatego bardzo sie zdziwisz kiedy on sie skonczy

    Reply
 • 2 września 2017 at 10:41
  Permalink

  Proszę by autor tych bredni podpisał się pod artykułem, dzięki czemu uniknę straty czasu czytania jego pozostałych artykułów w przyszłości.
  Wiarygodnością “doniesień” nie odbiegacie od WP.pl

  Reply
 • 2 września 2017 at 10:50
  Permalink

  Jonatan – nie licz na to ze ktos podpisze sié pod tym fake newsem. Robiá to pod idiotów którzy sié w to wkrécajá. Myslé ze to piszá dla kasy ale nie sádzé zeby to zbyt mocno szkodzilo, poniewaz juz malo kto traktuje ten portal powaznie. Ja to przegládam jak teksty kabaretowe. Nie bioré nic z wsedno24 na powaznie. Oni nie majá dostépu do zadnych zródel, a tworzá te kretynstwa bo majá kredyt do splacenia.

  Reply
 • 2 września 2017 at 11:46
  Permalink

  Jasna sprawa – Rosja zaatakuje tzw. Zachód nie za 2 tygodnie, a wczoraj. W Pentagonie zostało jeszcze tyle przepoconych mundurów do wyprzedaży – że Macierewicz wykupił dopiero 5% przeznaczonych dla niego. A ile karabinów z I wojny światowej rdzewieje i marnuje się ! Trzeba jakos to wyprzedać – a taka rekalma jak to że Rosja zaatakuje – to Honey Drink ! Sprzedadzą się nawet stare schodzone, zabłocone buty wojskowe.

  Reply
 • 2 września 2017 at 11:50
  Permalink

  Taa bo putin to idiota i samobojca? To ze manewry nazywaja sie zachod to akurst mnie nie dziwi ruscy slyna z propagandy. Durnie sie podniecaja a putin beke cisnie. co za brednie to masakra

  Reply
 • 2 września 2017 at 13:32
  Permalink

  Jedni inwestują w wojsko, drudzy w multi-kulti….kto rozsądniejszy? Niech każdy sam sobie odpowie….

  Reply
 • 2 września 2017 at 13:55
  Permalink

  prosze nie wprowadzac ludzi w blad co ma na celu ich zastraszanie i propagowanie nienawisci do rosjan!”!wojska gruzińskie rozpoczęły atak rakietowy na obszar Osetii Południowej. Dzień wcześniej, 07 sierpnia, siły zbrojne Gruzji rozpoczęły ostrzał wsi osetyńskich i miasta Cchinwali. Gruzini użyli wyrzutni rakietowych, zrzucili bomby kasetowe, a także strzelali z armat kalibru 152 mm. Nad ranem 08 sierpnia gruzińska armia wkroczyła do stolicy Cchinwali, a władze Osetii Płd. zaapelowały do Rosji o pomoc. Wojska rosyjskie wkroczyły do Osetii, gdy stolica została już praktycznie zniszczona”

  Reply
 • 2 września 2017 at 15:30
  Permalink

  Bełkot.
  NATO również robi manewry podyktowane zagrożeniem ze wschodu.

  Reply
 • 2 września 2017 at 18:48
  Permalink

  Nie ma się co dziwić. Prawda jest taka, że Aru ma już doświadczenie, wzrost i generalnie jedzie bardzo dobrze, a od przyszłego roku będzie wygrywał wielkie toury w barwach UAE Team Emirates, ale to właśnie wkurwiło Astanę i stąd zero pomocy od ekipy. Wolą karłowatego żółtodzioba z Kolumbii. Zapomnieli Quintanę z tegorocznego TdF i nie patrzą na to, jak coraz bardziej kompromituje się Chaves, który przecież powinien się rozkręcać z czasem, skoro to dla niego pierwszy wyścig w którym o coś walczy w tym roku. Kazachska swołocz niczym nie różni się od ruskich kacapów. Jednak ten wschód zawsze wrogi nam będzie.

  Reply
 • 2 września 2017 at 19:01
  Permalink

  Tekst pełen niedopowiedzeń i dwuznacznych sugestii. Jedno jest jednak pewne, że jak ruscy coś kombinują przy granicach to trzeba mieć się na baczności. Przed II WŚ, tez nikt nie wierzył pogłoskom. 31.08.1939 r. cały kraj, bardziej szykował się do rozpoczynającego się właśnie roku szkolnego niż do wojny.

  Reply
 • 3 września 2017 at 20:43
  Permalink

  A to te same służby z USA, którym rzekomi pastuszkowie owiec latali 4 samolotami po całym USA i wlatywali w wieżowce? ..Podczas gdy cała obrona NORAD całego USA była ślepa, a samoloty co do jednego odleciały w drugi koniec kraju na ćwiczenia… …chmm …jak tak, to się nie dziwię, że te służby już znają datę!!! Pewnie też już maja w swoich hangarach samoloty, które ich zaatakują!! Pewnikiem już w tych samolotach białą gwiazdę przemalowali na czerwoną.. Ale najbardziej śmieszy tekst, że “Ta wiadomość zmroziła przywódców państw”.. mało nie zeszłem ze śmiechu! Dranie, które planują tą jatkę, oraz mają bunkry z zapasami żywności na rok i immunitet jako gwarancję, że nic im się nie stanie… mają być zmrożeni wiadomością o wojnie, którą sami rozpoczną operacją fałszywej flagi!!?? Dooooobreee!

  Reply
 • 3 września 2017 at 22:19
  Permalink

  Putin to niech lepiej obstawi granicę z Chinami.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >