Uwaga! Jesz owoce prosto z krzaka? Czeka Cię groźna choroba

Czy zdarza wam się jeść warzywa prosto z krzaka, bez mycia? Jeżeli tak, to powinniście uważać na groźną chorobę – bąblowicę. Tym bardziej, że nie daje ona wyraźnych objawów i może być wykryta dopiero po latach.

Choroba przenoszona przez psy i lisy

Bąblowica, to choroba odzwierzęca, wywołana przez larwy tasiemca. Występuje prawie na całym świecie, głównie na terenach wiejskich. Zasadniczym i ostatecznym żywicielem tasiemca Echinococcus granulosus jest pies, który zaraża się zjadając mięso lub odpady mięsne pochodzące od zwierząt będących żywicielami pośrednimi tego pasożyta: świń, owiec, bydła.

W Polsce głównym źródłem zakażenia dla psów są świnie. Człowiek zaraża się pasożytem zjadając jaja tasiemca wydalane z kałem przez psy. Odchodami psów mogą być zabrudzone produkty spożywcze mające kontakt z ziemią. Zarazki mogą zostać też przeniesione na zabrudzonych rękach. Czasem jaja tasiemca znajdują się na sierści psa. Częstym źródłem zakażenia są odchody lisów, które mogą mieć kontakt z jagodami i borówkami.

Z połkniętych jaj tasiemca wykluwają się pasożyty. Przechodzą przez błonę śluzową i dostają się do wątroby. Tam większość z nich się zagnieżdża. Niektóre dostają się do układu krwionośnego i wędrują po całym organizmie. Przez larwy w różnych narządach mogą powstawać torbiele. Najczęściej struktury gąbczaste powstają w wątrobie, ale w skrajnych przypadkach mogą zagnieździć się w kościach, mózgu, czy śledzionie. Co ważne, bąblowica długo nie daje objawów i żeby ją rozpoznać, trzeba przeprowadzić badanie USG.

Objawy bąblowicy

Bąblowica często przebiega bezobjawowo. Najczęstszym sygnałem, który kieruje nas do lekarza jest…

…CZYTAJ WIĘCEJ…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >