UWAGA! Skażony drób w Polsce trafił do 3 miast! “Spożycie powoduje paraliż, a nawet śmierć”

​Drób skażony fipronilem mógł trafić do Polski. Mięso jest zabezpieczone, trwają badania – poinformował PAP Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. 11 sierpnia w unijnym Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach RASFF znalazło się powiadomienie władz niemieckich dotyczące polskiego zakładu drobiarskiego, do którego skierowano ok. 4,9 tys. kur do uboju z fermy, gdzie stosowano preparat zawierający fipronil. Kurczaki trafiły do Polski 31 lipca, a ubito je 1 sierpnia br. w jednej z dużych ubojni w woj. warmińsko-mazurskim – poinformował Niemczuk.

Fipronil jest bardzo niebezpieczną substancją. W przypadku spożycia może spowodować paraliż, a nawet śmierć.

 

Podjęto natychmiastowe działania. Inspekcja Weterynaryjna powiadomiła Inspekcję Sanitarną i przekazała listę dystrybucyjną, gdzie takie partie drobiu zostały przesłane– powiedział szef weterynarii.

 

Według Niemczuka, kurczaki sprzedano m.in. do trzech hurtowni, które nadzorowane są przez Inspekcję Weterynaryjną, tj. w Gdańsku, w Gdyni i w Nowym Dworze Mazowieckim. Towar został zablokowany, nie trafił do przetwórstwa; zostały pobrane próbki – podkreślił szef Inspekcji. Dodał, że wyniki badań ws. zawartości tego preparatu w mięsie będą znane w poniedziałek.

Jeżeli substancja zostanie wykryta, mięso będzie zwrócone do Niemiec bądź zutylizowane– zaznaczył.

Zdaniem Niemczuka, mięso drobiowe z Niemiec mogło trafić też do obrotu hurtowego i detalicznego, który jest pod nadzorem Inspekcji Sanitarnej. Inspekcja ta została poinformowana, zostały wskazane miejsca, gdzie ten towar przekazano.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował w piątek PAP, że “śledzi na bieżąco rozwój sytuacji związanej z zastosowaniem (…) substancji o nazwie fipronil”.

Komisja Europejska informowała przed tygodniem, że skażone fipronilem jaja wykryto w 15 krajach UE i dwóch spoza niej; trafiły one też do Polski. Skandal rozpoczął się w Holandii i Belgii, gdzie wyszło na jaw, że holenderska firma specjalizująca się w dezynsekcji kurzych ferm używała fipronilu, choć jest to środek zakazany w hodowli zwierząt w celu produkcji żywności. Z tego powodu dziesiątki ferm wciąż są zamknięte.

W ramach systemu RASFF przekazana została informacja o dystrybucji do Polski broilerów, pochodzących z ferm, na których mógł zostać stosowany fipronil. W badaniach urzędowych potwierdzono obecność fipronilu w jajach pochodzących z tych samych ferm, jednakże próbka badanego przez władze niemieckie mięsa miała wynik ujemny. Nie ma więc dowodów, że mięso jest zanieczyszczone fipronilem– zaznacza Ada Krzewicka z GIS.

Według Inspekcji Sanitarnej “mięso wyprodukowane z w/w drobiu zostało zabezpieczone przez Inspekcję Weterynaryjną i Państwową Inspekcję Sanitarną w zakładach, do których dystrybułowane było ww. mięso.” W przypadku GIS dotyczy to wyłącznie województwa pomorskiego.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję “toksyczną” w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

6 komentarzy do “UWAGA! Skażony drób w Polsce trafił do 3 miast! “Spożycie powoduje paraliż, a nawet śmierć”

 • 20 sierpnia 2017 at 08:36
  Permalink

  To dlaczego to gówno zostało dopuszczone do sprzedaży ? Dlaczego firma nie została ukarana zajebisa grzywną i nie została zamknięta ??

  Reply
 • 20 sierpnia 2017 at 10:03
  Permalink

  Jeszcze w latach 90 tych do początku millenium byliśmy samowystarczalni jeśli chodzi o hodowlę drobiu.
  na Dolnym Śląsku bo lat 70-tych było tzw. zagłębie drobiarskie, a w miasteczkach wielkości 20 tys mieszkańców istniały fermy drobiu na jaja spożywcze, do wylęgarni i na bojler i nie musieliśmy importować jaja ani mięsa z niemiec ukrainy czy niewiadomych skąd.
  pozdrawiam.

  Reply
 • 20 sierpnia 2017 at 13:39
  Permalink

  Co za ćwierć napisał w tytule:
  “Skażony drób w Polsce trafił do…”
  zamiast
  “Skażony drób trafił w Polsce do…”???
  Uniknąłby mylnej sugestii skażenia drobiu w Polsce.

  Reply
  • 20 sierpnia 2017 at 15:05
   Permalink

   i taka i taka forma jest poprawna 🙂

   Reply
 • 20 sierpnia 2017 at 13:46
  Permalink

  Piersi z kurcząt karmionych mączką zwierzęcą sprowadzane są z Argentyny przez obywatela Niemiec który ma firmę w Poznaniu … smacznego …

  Reply
 • 20 sierpnia 2017 at 14:23
  Permalink

  do polski trafily 31lipca a ubito je 1 sierpnia jak to mozliwe wielka sciema po prostu chca sie pozbyc jakiejs fermy i ubojni swinska grypa byla tyle swin nawybijali i momentalnie wszystko ucichlo wielka sciema

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >