Student-geniusz z Polski wstrząsnął światem! Jego wynalazek odmieni życie milionów ludzi!

Wielu z nas nie ma pojęcia o codziennych problemach osób niewidomych. Jak sparować skarpetki po praniu? Czy rozpoznać, jaki jest numer autobusu, który akurat przyjechał? Doskonale zdaje sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się na co dzień niewidomi, Piotr Psyllos. 22-letni student Politechniki Białostockiej postanowił pomóc niewidzącym i skonstruował urządzenie Matia.

Matia jest małą skrzyneczką, którą niewidomy może przypiąć do swojego pasa. Kilkanaście czujników na żywo zbiera informacje, które są na bieżąco przetwarzane. Okrętowa syrena ostrzega przed przeszkodami, a damski głos opisuje osoby, które znajdą się w oku kamery.

Urządzenie za pomocą Bluetootha łączy się ze smartfonem.

Jak podkreślał sam konstruktor, telefon może być schowany w kieszeni osoby niewidomej. Dzięki temu nie jest ona narażona na wyrwanie i kradzież drogiego urządzenia.

– Mati, po grecku oznacza „oko”. Matia – to „oczy” – tłumaczy Psyllos. Jego matka jest Polką, a ojciec Grekiem. Piotr, nazywany czasem Petrosem, urodził się na położonej na Morzu Egejskim wyspie Chios, ale wraz z rodzicami mieszka w Białymstoku. Studiuje na tutejszej Politechnice. Uczelnia objęła go programem wspierania zdolnej młodzieży – Odkrywcy Diamentów, finansuje jego projekty i starty w międzynarodowych konkursach a na dodatek pozwoliła mu na indywidualny tok studiów.

Na jego stronie internetowej psyllos.pl jedną z największych zakładek jest ta z osiągnięciami. Wśród najważniejszych można wymienić: Złoty medal: INPEX, Pittsburg, USA (2016), Golden Star Award, INPEX (2016), Złoty medal 115. Światowych Targów Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu (2016), Złoty medal i nagroda główna francuskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia (2016), czy wspomniany już wcześniej Złoty medal na Międzynarodowych Targach Badań Naukowych i Innowacji BRUSSELS-INNOVA w Brukseli (2013).

– Na razie wszystko, co robię, robię by zdobyć doświadczenie, wiedzę, która mnie uchroni przed manipulacjami i popełnieniem błędów – mówi chłopak, który ma dorobek większy, niż…

…CZYTAJ WIĘCEJ!…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >