Straż na granicy z Niemcami! Cofają pojazdy!

Niemiecki przewoźnik UBB uruchomił we wtorek połączenie między przygranicznymi miejscowościami w Niemczech a Świnoujściem. Ale na przystankach zamiast pasażerów byli strażnicy miejscy, którzy zatrzymali pierwsze cztery niemieckie autobusy. Władze Świnoujścia twierdzą, że UBB nie ma zgody na usługi w Polsce, spółka – że ma zezwolenie. Teraz autobusy UBB zatrzymywane są tuż po przekroczeniu granicy.

Kierowcy niemieckich autobusów dostali mandaty za zatrzymywanie się na przystankach komunikacji miejskiej.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz przyznał, że przewoźnik przysłał przed paroma dniami wniosek o zgodę na korzystanie z przystanków. – Po dwóch dniach kolejne pismo wycofujące ten wniosek, a potem informację, że uruchamiają od 1 sierpnia linię autobusową. Dla mnie to było wielkie zaskoczenie, bo tak się nie prowadzi współpracy – powiedział w RMF FM  Żmurkiewicz.

Miała być linia transgraniczna

UBB, czyli Usedomer Baderbahn GmBH, to niemiecki przewoźnik kolejowy i autobusowy. Zamierzał od 1 sierpnia przedłużyć linię autobusową – która do tej pory kończyła się na polsko–niemieckiej granicy – do Świnoujścia. Linia zyskałaby charakter transgraniczny.

“Takie linie nie mogą zatrzymywać się na każdym przystanku po drugiej stronie granicy, co oznaczałoby konkurencję z Komunikacją Miejską Świnoujście, ale po prostu po przekroczeniu granicy dojeżdżałaby do konkretnego punktu – w centrum miasta i wracała do Niemiec” – informuje transportpubliczny.pl.

UBB przekonuje, że na taką działalność ma wszystkie wymagane zezwolenia odpowiedniego urzędu transportowego w Rostocku konsultowane z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego w Polsce.

– Mamy zgodę ministerstwa transportu landu Meklemburgia Pomorze Przednie, a także polskiego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Dlatego mieliśmy prawo zatrzymywać się na świnoujskich przystankach – argumentował w rozmowie z Radiem Szczecin przedstawiciel UBB Radosław Ciepłuch.

Zdaniem spółki, inne zezwolenia nie są potrzebne, bo przewozy transgraniczne uzgadnia się na poziomie ministerstw.

Bez zgody Świnoujścia nie będzie współpracy
Władze Świnoujścia twierdzą jednak, że…

…CZYTAJ WIĘCEJ!…

polsatnews/pikio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >