Pilnie strzeżona tajemnica skoczni Holmenkollenn. Gdy zeszli do podziemi – oniemieli. Co tam się wydarzyło?!

Holmenkollenn w Oslo to jeden z najlepiej rozbudowanych ośrodków sportów zimowych w tym oczywiście skoków. Jednak tajemnica jaka kryje każe spojrzeć na ten kompleks zupełnie inaczej. Zobacz jaką tajemnicę skrywa.

Do 1986 roku we wzgórzu, na którym wznosi się kompleks sportowy znajdował się najpilniej strzeżony militarny obiekt NATO. Miał posłużyć na wypadek wybuchu kolejnej wojny z ZSRR.

Chodzi o pięciopiętrowy kompleks militarny, którego budowa ruszyła już w 1941 roku. Jego powierzchnia pokrywała cztery tysiące metrów kwadratowych. to miało być główne centrum obrony Norwegii w wypadku wybuchu III wojny światowej.

Podczas niemieckiej okupacji wzgórze Holmenkollen było centrum wywiadowczo-obserwacyjnym Luftwaffe, skąd kierowano obroną przeciwlotniczą Oslo i dużej części Norwegii.

Kompleks stał się obiektem zainteresowań NATO i aliantów. Rozbudowę rozpoczęto w 1951 roku i to właśnie od tamtego momentu obiekt wojskowy stał się najpilniej strzeżona tajemnicą Norwegii.

Podczas gdy na zimowych igrzyskach w 1952 roku oraz mistrzostw świata w 1966 i 1981, na powierzchni trwały zawody – pod ziemią trwały tajne prace. Obsługa wchodziła i wychodziła nocami przez zamaskowane, wykute w skale drzwi, z których część jest dzisiaj zaspawana. Dla kamuflażu pracownicy przebierali się, podobnie jak ochrona, za narciarzy.

Zastanawiające jest, że całe centrum dowodzenia teraz wygląda jakby…

…CZYTAJ DALEJ…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >