Była molestowana przez braci i zmagała się ze straszną chorobą psychiczną, popełniła samobójstwo. Jedna z najsłynniejszych pisarek.

“Najdroższy, to pewne, znowu ogarnia mnie szaleństwo. Czuję, że nie możemy przejść razem przez ten straszny czas. I tym razem nie wyzdrowieję. Zaczynam słyszeć głosy i nie mogę się skoncentrować. Więc robię to, co wydaje się najbardziej odpowiednie”. Tymi słowy z mężem pożegnała się jedna z największych pisarek. Mało kto wie, że przez całe swoje życie zmagała się z chorobą psychiczną. Jej życie nie było usłane różami…  
Mowa tu o Virginii Woolf. Pisarka popełniła samobójstwo 28 marca 1941 roku. Bezpośrednim powodem takiej decyzji była wciąż powracająca choroba psychiczna, z którą kobieta nie dawała sobie już rady. Tego tragicznego dnia zostawiła w domu list pożegnalny do męża i wybrała się nad rzekę. Wypełniła kieszenie płaszcza kamieniami i weszła do wody. Jej ciało znaleziono miesiąc później.

Urodziła się 25 stycznia 1882 roku w Londynie. Jej ojcem był znany pisarz Leslie Stephen. Małżeństwo z matką pisarki było jego drugim związkiem. Z poprzednich oboje mieli dzieci, jednak wkrótce spłodzili także czwórkę swoich: Vanessę, Thoby’ego, Virginię i Adrianę. Mieszkali w dużym, obficie wyposażonym w książki wiktoriańskim domu. Bracia Virginii zostali posłani do szkoły i na studia, ona nie dostąpiła “tego zaszczytu”. Podstawą jej edukacji były znajdujące się w domu zbiory książek.

 

Matka Virginii zmarła na grypę. Dziewczynka miała wtedy 12 lat. To prawdopodobnie śmierć matki spowodowała szybko rozwój choroby psychicznej, ponieważ jak wspomina Virginia – wtedy po raz pierwszy zaczęła słyszeć głosy, które następnie nękały ją do końca życia. Ojciec Virginii równie ciężko przeżył śmierć żony. Uciekał w pracę, nie mógł sobie poradzić. Pisarka wspomina go jako tyrana, surowego ojca, pogrążonego w swoich obowiązkach i skupionego na sobie. Virginia nie czuła się dobrze w rodzinnym domu. Mury, w których się wychowywała były dla niej jak więzienie. Przetrwała dzięki bardzo bliskim relacjom ze starszą siostrą Vanessą – przyszłą malarką.

 

Postępowanie i zachowanie ojca nie były jednak jedyną skazą, która później miała mieć wpływ na jej dorosłe życie. Zarówno ona jak i jej siostra były molestowane przez…

…CZYTAJ WIĘCEJ…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ
loading...
" >